Błogosławiony Aleksy Sobaszek

Urodził się w Przygodzicach 17 lipca 1895 r. Ojciec Wawrzyniec, matka Katarzyna z d. Szlachta.

• Maturę złożył w Ostrowie Wlkp. w 1914 r. i wstąpił do Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Studiował także w Munster i Freisingu.
  • Święcenia kapłańskie otrzymał 5 kwietnia 1919 r. w Katedrze Gnieźnieńskiej, a Mszę św. prymicyjną odprawił w kościele parafialnym w Ostrowie Wlkp. (w dzisiejszej konkatedrze) 8 kwietnia 1919 r.
  • Był wikariuszem w Wągrowcu, Słupach, Trzemesznie, w Gnieźnie (parafia Św. Trójcy), a prefektem gimnazjalnym w Szamotułach i Rogoźnie.
  • Zostaje proboszczem w Siedleminie k. Jarocina 1 lipca 1931 r.
  • Aresztowany przez Niemców 6 października 1941 r.
  • W obozie koncentracyjnym w Dachau znalazł się 30 października 1941 r.
  • Zmarł 1 sierpnia 1942 r. w Dachau o g. 2 w nocy. Ciało zostało spalone w miejscowym krematorium.
  • Beatyfikowany został przez papieża Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 r. wraz ze 108 Męczennikami II Wojny Światowej.
  • 12 czerwca przypada liturgiczne wspomnienie 108 Męczenników II Wojny Światowej.

Pieśń ku czci bł. Aleksego Sobaszka
(tekst – ks. Marcin Taisner)

Błogosławiony Kapłanie
Aleksy, Rodaku nasz,
Niech Twoje w niebie staranie
Przygodzicom doda łask.

Tu żyli Twoi rodzice,
Tu Ty przyszedłeś na świat,
Wzrastałeś na chwałę Bożą
Przez wiele dziecięcych lat.

A kiedy w dzień swych prymicji
Przeszedłeś ołtarza próg,
Czy pomyślałeś już wtedy,
Co przygotował Ci Bóg?

Przyszło współcierpieć z Chrystusem,
Na drogę krzyżową wejść,
Przyjąć męczeństwo za wiarę,
Ofiarę złożyć przez śmierć.