Franciszek

Nowym papieżem został 76-letni Jorge Mario Bergoglio z Argentyny. Przyjął imię Franciszek. Nowy papież ukazał się po godzinie 20 na balkonie Bazyliki Świętego Piotra po słowach "Habemus papam", wypowiedzianych przez protodiakona kard. Jean-Louisa Taurana.

O godzinie 19.06 w środę pojawił się biały dym nad Kaplicą Sykstyńską, obwieszczający wybór papieża. Dokonano go w piątym głosowaniu na konklawe, podczas trzeciej sesji. Rozległy się dzwony Bazyliki Świętego Piotra.

Nowy papież pojawił się na balkonie Bazyliki Świętego Piotra po kilkudziesięciu minutach od wyboru. Przyjął hołd kardynałów w tzw. Pokoju Łez. Następnie modlił się w samotności w Kaplicy Paulińskiej.

Wcześniej odbyła się ceremonia przyjęcia wyboru, która jest ostatnim aktem proceduralnym wieńczącym konklawe przed ogłoszeniem go światu. Szczegółowy scenariusz tych ceremonii opisał Jan Paweł II w Konstytucji Apostolskiej "Universi dominici gregis" z 1996 roku.

Po dokonanym kanonicznie wyborze papieża do Kaplicy Sykstyńskiej weszli sekretarz Kolegium Kardynalskiego i Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych. Najstarszy z obecnych kardynałów w imieniu wszystkich wyborców zwrócił się do elekta z następującym pytaniem: "Czy przyjmujesz twój kanoniczny wybór na biskupa rzymskiego?". Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi kardynał zapytał nowego papieża: "Jakie imię przyjmujesz?".

Następnie Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych, pełniąc funkcję notariusza, w obecności dwóch ceremoniarzy wezwanych jako świadkowie, zredagował dokument dotyczący przyjęcia wyboru przez nowego papieża i obranego przez niego imienia.

Po chwili kardynałowie podeszli do nowego papieża, aby wyrazić mu cześć i posłuszeństwo, po czym odmówili modlitwę dziękczynną.

Z balkonu Bazyliki Świętego Piotra nowy biskup Rzymu wygłosił krótkie przemówienie i udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi, czyli miastu i światu.

Obecne konklawe było dłuższe o jedno głosowanie od tego z 2005 roku, gdy wybrano Benedykta XVI. Uzyskał on wtedy wymaganą większość dwóch trzecich głosów w czwartym głosowaniu.

Poglądy nowego Papieża

Prawie pewne jest, że nie dopuści małżeństw homoseksualnych. W 2010 roku legalizację tych związków w Argentynie nazwał "pogwałceniem planu Bożego". Zaznaczył jednak wówczas, że "homoseksualiści zasługują na szacunek, bo też są dziećmi bożymi".

Podobnego zdania jest w sprawie adopcji dzieci przez pary homoseksualne. O takiej możliwości, wywołując oburzenie argentyńskiego prezydenta, mówił, że to "forma działania przeciwko dzieciom".

Jego opinie wywołały konflikt z ówczesnym prezydentem Nestorem Kirchnerem i wdową po nim i następczynią Cristiną Kirchner. Kardynał, choć od lat stroni od polityki, skrytykował korupcję i nędzę, a w 2010 roku legalizację małżeństw homoseksualnych nazwał "diabelskim wybiegiem".

W odpowiedzi, Cristina Kirchner porównała jego zachowanie do "czasów świętej inkwizycji".

Czy papież Franciszek pozwoli na stosowanie środków antykoncepcyjnych? Tak, ale tylko w małżeństwie, by nie zarazić małżonka wirusem HIV - podaje "Fakt".

Nowy papież jest też zdecydowanym przeciwnikiem aborcji i eutanazji. Od lat przekonuje, że "wartością bezwzględną" jest szacunek dla życia. Dlatego też, eutanazja w jego mniemaniu jest "karą śmierci".

Rewolucji nie będzie też w kwestii celibatu. Jest jego szczerym orędownikiem.

Watykaniści zwracają też uwagę na konserwatyzm argentyńskiego kardynała w kwestiach moralności seksualnej. Mimo to warto wspomnieć, że nie bronił on klerykalnych przywilejów, a w 2012 roku ostro skrytykował księży, którzy odmawiają chrzczenia dzieci urodzonych w związkach pozamałżeńskich, nazywając taką postawę "formą rygorystycznego i obłudnego neoklerykalizmu".

Franciszek I czy Franciszek

- Papież nazywa się Franciszek, a nie Franciszek I. Franciszek i basta - tak rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi rozwiał w czwartek wszelkie wątpliwości co do imienia nowego biskupa Rzymu.

- Imię to ma ewidentnie wymiar ewangeliczny - dodał.

źródło: www.onet.pl

Aktualny Czas: 2014-11-24 03:18:28